×

Ваш кошик порожній

Профілактика карієсу у дітей

Профілактика карієсу у дітей
18 квітня 2023 р. 17:28

Серед більшості батьків існує помилка – молочні зуби дитини не такі важливі, як постійні. Слідкувати за ними немає особливої ​​потреби, оскільки вони з часом випадуть. Також за часів молочних зубів батьки не приділяють належної уваги формуванню у дітей стійкої навички гігієни ротової порожнини. Часто дорослі вважають, що робити це потрібно вже, коли всі зуби змінюватися на постійні. Щоб розвіяти ці помилки, давайте розглянемо молочні зуби та їх захворювання.

Профілактика карієсу у дітей

Отже, про те, що в збереженні здорових зубів у дітей величезну роль відіграють батьки, варто згадати ще раз, оскільки це дуже важливо. Саме дорослі повинні починати доглядати ротову порожнину малюка, щоб згодом він міг виконати це самостійно. Саме за прикладом батьків у дитини має з'явитися звичка та бажання доглядати свої зуби. Якщо діти не спостерігають у дорослих щоденний ритуал чищення зубів, то жодні розмови та навчання правилам не змусять їх самих це виконувати.

Перші зуби у дитини з'являються між 6 місяцями та роком. Це чотири зуби - 2 на верхній щелепі та 2 на нижній. На момент, коли дитина досягає трирічного віку, у неї вже має бути сформовано 20 зубів. Вже у цьому віці дитина повинна вміти доглядати своїх зубиків самостійно.

Постійні зуби починають виростати на місці молочних у проміжок між 6 до 12-13 років. Природно, процес зміни відбувається поступово і щоб він ішов належним чином, зубам та ротовій порожнині необхідний правильний і ефективний догляд. Якщо молочні зуби будуть інфіковані, це може стати причиною того, що постійні зуби зростатимуть уже із захворюванням. Оскільки зміна зубів відбувається поступово, часто виникає ситуація, коли серед зубів з'являються нерівності та ділянки, у яких можуть накопичуватися залишки їжі. Саме тому важливо, щоб у дітей виробилася звичка двічі на день чистити зуби фторвмісною зубною пастою і кілька разів на тиждень використовувати іригатор порожнини рота (під наглядом дорослих). За допомогою спрямованого потоку води іригатор вимиває залишки їжі та м'який зубний наліт, що є причиною виникнення різних стоматологічних захворювань.

Карієс молочних зубів

Що стосується дитячого карієсу, то останніми роками він спостерігається все частіше і виявляється у дітей, які ще не досягли дворічного віку. У дітей віком 4 років, згідно зі статистикою, є хоча б один уражений зуб. Саме захворювання (карієс молочних зубів) є хворобою твердих тканин зуба. Можливі різні форми та стадії цього захворювання, яке спочатку проявляється як поверхневе пошкодження емалі, але у запущеній стадії він утворює порожнини всередині зуба, глибше проникає у тканини, де викликає запалення. Карієс молочних зубів найчастіше вражає молочні різці на верхній щелепі дитини та жувальні поверхні корінних зубів.

Причини цього захворювання найчастіше є:

  • недотримання елементарних правил гігієни ротової порожнини;
  • більше кількість вживаних солодощів або вуглеводної їжі в раціоні харчування;
  • недостатня кількість важливих мікроелементів (наприклад, фтор);
  • використання соски та пляшечки з сосками довше за визначений термін;
  • мало місце штучне вигодовування у дітей, які у перші роки життя перенесли інфекційні хвороби чи гемолітичне захворювання.

Види карієсу молочних зубів

Дитячий карієс ділитися на такі групи за глибиною ураження зубних тканин та різновидів симптомів:

  • Початковий карієс, для якого характерний прояв білих плям на зубній емалі, які мають різні розміри та форму. Цей вид карієсу не супроводжується болем. Якщо його не лікувати, плями темнітимуть до коричневого або чорного кольору.
  • Поверхневий карієс, для якого характерний прояв дефектів тканин зуба лише на емалі. Перша каріозна порожнина може бути світлою або чорною. При дії на зуби кислого, солоного чи солодкого з'являється біль.
  • Середній карієс, який вражає зубну емаль та частини дентину. Супроводжується досить сильним болем, який виникає від впливу солоного, солодкого, холодного та гарячого.
  • Глибокий карієс – характеризується ураженням емалі та більшої частини внутрішніх тканин зуба. Ця стадія є найнебезпечнішою, оскільки загрожує появою безлічі ускладнень. Супроводжується сильним зубним болем, через що малюк може відмовлятися від їжі і постійно вередувати.

Наслідки дитячого карієсу

Варто пам'ятати, що карієс молочних зубів може досить довго залишатися для батьків непомітним. Саме тому з ранніх років малюка необхідно регулярно водити на огляд до дитячого стоматолога.

Якщо дитячий карієс не лікувати (а він розвивається набагато швидше за дорослого), то захворювання з часом може призвести до важких ускладнень, наприклад, до ураження глибоких тканин зуба, розвитку періодонтиту (запалення тканин, що оточують зуб) та пульпіту (запалення м'яких тканин зуба) . Уражені зуби не завжди вдається вилікувати та доводиться видаляти. Не вчасно втрачений молочний зуб може спричинити патологію розвитку постійного зуба. Також це може призвести до необхідності встановлення протеза на місце віддаленого зуба, щоб у майбутньому виключити розвиток різних аномалії зубощелепної системи.

Також важливо відзначити, що від стану зубів досить великою мірою залежить здоров'я всього підростаючого організму. Крім того, для дитини проблеми із зубами – це постійний дискомфорт, розвиток комплексів, уникнути яких можна, якщо привчити малюка стежити за своїми зубами з ранніх років.